Člověk se dokáže přizpůsobit různým okolnostem i prostředí, ale ta přechodová fáze ze starého do nového bývá obtížná, a levné stěhování v Praze k takovým situacím patří.
Mnozí lidé jsou více vázáni na stávající prostředí anebo na některé mezilidské vztahy. Chystáte-li přestěhování do větší vzdálenosti, např. do jiného města, znamená to mnohdy zpřetrhání přátelských vazeb, nebo alespoň jejich narušení. Sami pak po určité době můžete zjistit, že vám někdo chybí, a že byste se měli opět scházet. A nakonec se dovtípíte, že stěhovat se pouze za prací, za lepším výdělkem, také není řešení.
První dny po nastěhování bývají kritické
Jestliže se nastěhujete do míst, která již dobře znáte, a kde máte i své kontakty, změna prostředí vám nijak neuškodí a v zásadě o nic nejde. Horší je to v situacích, kdy šlápnete „do prázdna“ a začínáte pomyslně plavat v čisté vodě nového bazénu. Ze všeho nejdůležitější bývá první týden, resp. první měsíc, tuto dobu byste měli zasvětit poklidnému seznamování s novým prostředím a snížením pracovní aktivity. Není dobrý nápad stát se v této chvíli workoholikem nebo v něm pokračovat, potřebujete naopak více vysazovat, více odpočívat a více obcházet místa, která vás naplní energií.
Měli byste častěji chodit na procházky, jezdit po okolí na kole, občas zajít do cukrárny, do restaurace nebo do čajovny. Doporučit bychom mohli i plavecký bazén, a pokud je to možné, víkendové výlety autem po blízkých historických památkách a přírodních krásách.
Vezměte do ruky papírovou mapu oblasti, kam se stěhujete (papírová mapa je lepší, než elektronická), a poznamenejte si zajímavá místa, kam by stálo za to se zajet podívat. Tím pádem se váš život začne točit kolem krásných prožitků a dojde vám, že vůbec c nemáte čas na nějaké nostalgické chmury. Na nové prostředí si pak brzy přivyknete a nebude vám připadat, jako cizí, ale spíše přátelské a důvěryhodné.