Pokud chodíte po horách, jistě jste si všimli, že ne všichni návštěvníci hor jsou oblečeni tak, aby je na horách nepřekvapila změna počasí. Nemusí se jednat o nijak vysokou horu, a přesto se může stá t nebezpečnou, pro nesprávně oblečeného a obutého turistu.
Správná obuv je základ, abychom si neporanili nohy. Nejste-li pro chůzi po horách trénovaní, tím spíše byste měli mít kvalitní, třeba i kotníkovou obuv, abyste si při první nerovnosti terénu nezvrtli kotník, či nepřivodili bolest kolen. Na hory se ale nikdy nevydáváme v nové obuvi. Koupíte-li si nové boty, měli byste je prvně rozchodit, klidně i cestou do práce nebo jen na kratší procházku, aby si noha na botu zvykla, v případě skutečně kvalitních bot, aby se výstelka boty přizpůsobila tvaru vaší nohy. Jen postupným přivykáním si na botu zabráníte vzniku nepříjemných puchýřů a otlaků. Pokud vám vzniknou puchýře už při procházce městem, špatně jste koupili a zkuste boty vrátit nebo je bohužel budete muset zahodit a příště vybírat pečlivěji.
Stejná pravidla jako pro obuv, platí i pro oblečení. Nikdy nevyrážejte na hory, pokud si pečlivě neprozkoumáte předpověď počasí, a i tak mějte s sebou vždy minimálně jednu vrstvu oblečení navíc. I tenoučká větrovka, které téměř nic neváží, a proto se v batohu nepronese, vás může při náhlé změně počasí zachránit před nachlazením či angínou.
Existuje řada kamenných obchodů i online obchodů, např. devold expedition C-store.cz, kteří vám nabídnou kvalitní sportovní oblečení a oblečou vás tzv. od hlavy až k patě. I šátek na hlavu, zvaný tunel vás ochrání před úpalem, nebo přijde vhod při větru či náhlém sněžení. O rukavicích a omrzlinách ani nemluvě.
Nepodceňujte hory a počasí na nich. Stačí se kouknout, kolik na nich ročně přibude křížků a uvědomíte si závažnost svých rozhodnutí, co přibalit do batohu.